אפייה בעזרת אבן אפייה ובלעדיה

אפייה בעזרת אבן אפייה ובלעדיה

"אבן אפייה" היא לבנה מחומר חסין אש (בארץ בד"כ שמוט אלומינה, בחו"ל ניתן למצוא גם מחומרים אחרים), אשר, כפי ששמה מרמז, נועדה לסייע באפיית לחם ופיצה.
מטרת השימוש באבן היא הפצה אחידה של החום השורר בתנור במהלך האפיה. לצורך זה, יש להניח את האבן על רשת באמצע גובה התנור ולהפעיל את התנור במידת החום המרבית שאליה הוא מסוגל להגיע, לפחות שעה לפני תחילת האפיה. חשוב להבין, כי אבן אפיה שאינה לוהטת בשעת הכנסת הבצק לתנור לא תסייע לאפיה ואף עשויה לפגוע בה.

אבן אפייה

את הבצק מניחים ישירות על האבן, או על גבי נייר אפיה המונח עליה. בדרך כלל, לאחר הכנסת הבצק לתנור, מנמיכים את החום מעט, בהתאם למפורט במתכון.
לדעתי, אבן אפיה היא חובה בכל בית שבו אופים לחם, פיתות או פיצות. ההשפעה של האבן על התוצר המוגמר מורגשת היטב. מאחר ומחירה של אבן אפייה אינו גבוה, יחסית, אני בהחלט ממליץ לכל חובב לחם ביתי להצטייד באחת.

ואם אין אבן?

ברוב המתכונים שבאתר מופיעות ההנחיות תוך התייחסות לשימוש באבן אפייה. עם זאת, את כל סוגי הלחם שבאתר ניתן לאפות ללא אבן – אם כי התוצאות יהיו, לדעתי, מוצלחות פחות (אבל עדיין טובות מאוד).
כל שצריך לעשות הוא לחמם את התנור מראש לטמפרטורה שאליה מנמיכים את החום לאחר הכנסת הלחם לתנור. לדוגמה, במתכון לצ'בטינות שאור יש להנמיך את חום התנור ל-230 מעלות, לאחר שחומם מראש (עם האבן בתוכו) ל-250. כלומר, מי שאין ברשותו אבן יחמם את התנור מראש ל-230 מעלות בלבד.