ביקורת ספר: ספר לחם וגם עוגות ועוגיות

ספר לחם וגם עוגות ועוגיות

מאת הילית רינון-חמו
הוצאת הבית הטבעי

ההמלצה נכתבה ע"י הגולש "אמיתי"

ספר לחםכשנכנסתי לראשונה לאתר הנחתום ועברתי על המתכונים השונים ובין דפי הפורום, החלטתי גם להיכנס גם ל"המלצות". נדהמתי לגלות כי ספר של הילית רינון-חמו אינו מוזכר כלל. שלחתי מייל לשלומי וביקשתי להמליץ על ספר. הנה המלצתי.
"ספר לחם וגם עוגות ועוגיות" הינו ספר הלחם השני שהיה ברכושי. על הספר הראשון אין מה להרבות במילים. גם על השלישי (ואילך) אין מה להרבות במילים. סיפרה של הילית נתן את הטון בכל הקשור לבצקים במטבחי מאז שנחת על משטח העבודה שלי בדירה שכורה קטנה בחיפה.
הספר מתחיל בהסברים בסיסיים על חומרי גלם, כלי עבודה, שלבים לישה, עיצוב ויצירה של לחם ולאחר מכן ניגש למלאכת הקודש.
הספר מחולק לפרקים: לחמים לבנים, חצי מלאים, מלאים, לחמניות, לחמים מהירים ללא שמרים, מאפי שמרים מתוקים, עוגות בחושות ועוגיות.
מרבית המתכונים מתבססים על חומרי גלם ותוספות סטנדרטיות הניתנים להשגה בכל סופר מרקט גדול בימינו (הדבר היחיד שהתקשיתי פעם להשיג הוא פיסטוקים לא קלויים אותם הייתי צריך ל"לחם איטלקי עם פיסטוקים"). כל המתכונים מלווים בתצלומים "תומכים": או פירוט שלבי ההכנה אם מדובר בתהליך סבוך (באגט/קרואסון) או בתמונת התוצאה הסופית כדי להמחיש "למה התכוון המשורר". כמו כן מלווה כל מתכון בהסבר קצר לגבי הלחם: מה הטעם הצפוי להתקבל, הצעות לניסויים עתידיים (את פוקצ'ת קמח תירס טרם ניסיתי להכין בכיכר למרות שהבטחתי לעצמי לנסות כבר הרבה שנים)
מספר גדול יחסית של מתכונים (בערך 40%) משתמשים במחמצת כלשהי, כך שמדובר בתהליך ארוך יחסית להכנת לחם, אם כי התוצאה מאוד מספקת.
ההערה היחידה שיש לי הינה לגבי חוסר אחידות (לעיתים) באופן נתינת הכמויות: לעיתים במשקל, לעיתים בנפח ולעיתים שילוב של שניהם.
כשאני יושב עכשיו וכותב ביקורת על הספר אני רואה בו את הדרך אותה עברתי באפיה, השלבים השונים בהם התפתחתי, מהלחמים הלבנים הקלים, דרך בצקי השמרים המתוקים והעוגיות ועד ללחמים המלאים הכבדים. השארתי את חותמי על כל עמוד ועמוד (כמעט) כתמי שומן, שאריות קמח ובצק, שרבוטים והערות בעפרונות, עטים וטושים המכילים מילות רמז לגבי ההכנה הבאה בתוספת אזהרות. ועדיין יש כמה מתכונים שטרם ניסית ומרחפים להם אי שם בהבטחה להרפתקה חדשה: לחם תפוחי אדמה הונגרי, בגט אמיתי ולחם דלורית.
ומילה אחת לפני סיום: כולי קנאה באלו שעדיין לא קראו ספר זה. איזה עולם חדש ומלהיב עומד להתגלות בפניכם. כולי קנאה.