פוקאצ'ה ללא לישה

פוקאצ'ה ללא לישה

מתכון נוסף לפוקאצ'ה, המתייחד באופן שבו מכינים את הבצק ומטפלים בו. הלחם שיתקבל יהיה אוורירי, בעל מרקם לעיס וטעם נפלא – שנשמר גם למחרת היום. המתכון מבוסס על זה שמופיע בספר "How to Make Bread". המתכון הזה יניב שתי פוקאצ'ות בגודל תבנית אפייה.

מתכון לפוקאצ'ה ללא לישה

מתכון לפוקאצ'ה ללא לישה
מתכון לפוקאצ'ה ללא לישה
מתכון לפוקאצ'ה ללא לישה

המצרכים

לבצק

לעיטור

הוראות הכנה

נפים את הקמח לקערה, מוסיפים את המלח ומערבבים היטב.
יוצקים את המים לקערה אחרת וממיסים בתוכם את השמרים. לאחר שהשמרים נמסו, מוסיפים את תערובת הקמח והמלח לקערה שבה המים והשמרים, בהדרגה ותוך כדי ערבוב. אמורה להתקבל עיסה דביקה (מאוד).
שופכים כשני שליש מכמות שמן הזית לתוך הקערה שבה ערבבנו את הקמח והמלח (ואשר אמורה להיות ריקה בשלב זה) ומוודאים שהוא מכסה את תחתית הקערה בצורה אחידה. מעבירים את הבצק הדביק לקערה המשומנת ומכסים את הקערה בניילון נצמד או במגבת מטבח לחה. מניחים למשך שעה.

לאחר כשעה, מסירים את הכיסוי מהקערה, משמנים מעט את הידיים בשמן זית ו"מקפלים" את הבצק: מותחים את אחד הצדדים ומניחים אותו מעל הבצק. חוזרים על פעולה זו עם הצד השני ואז פעמיים נוספות, עם הצדדים המאונכים לאלה שקיפלנו. הופכים את הבצק ומניחים אותו כשה"קיפול" כלפי מטה. מכסים את הקערה שוב ומניחים לשעה נוספת.
בתום השעה חוזרים על תהליך הקיפול, מכסים את הבצק וממתינים שעה נוספת. חוזרים על רצף פעולות אלה ארבע פעמים בסך הכל (כולל הקיפול הראשון).

מחממים תנור שבו אבן אפייה ל-250 מעלות.

מתכון לפוקאצ'ה ללא לישה

בתום התפיחה, הבצק יהיה נפוח מאוד ומלא בבועות. מוציאים את הבצק בעדינות ומניחים על משטח מקומח קלות. מחלקים את הבצק לשני חצאים שווים, אותם מניחים על מרדה או על תבניות המכוסות בנייר אפייה. מכסים את הבצק במגבת ומניחים לכעשר דקות.

בעזרת הידיים, מותחים את הבצק למלבן עבה. נזהרים שלא להוציא את האוויר מהבצק. מכסים שוב וממתינים עשר דקות נוספות.

יוצרים גומות בבצק, בעזרת קצות האצבעות. מניחים את התוספות על גבי הבצק ו"מטביעים" אותן בתוכו בעזרת לחץ עדין. מטפטפים את מעט שמן הזית שנותר מעל לבצק. מכסים את הבצק במגבת ומניחים, בפעם האחרונה, לכעשרים דקות.

מכניסים את הפוקאצ'ה לתנור ואופים במשך רבע שעה עד עשרים דקות, עד שהבצק מקבל גוון חום-זהוב ותחתית הבצק נוקשה. מצננים על רשת למשך כרבע שעה ו...זוללים!

בתאבון!

מתכון לפוקאצ'ה ללא לישה