לחם בירה וסולת

לחם בירה וסולת

מתכון ללחם המערב בירה עם סולת, קמח לבן וקמח מלא. התוצאה היא לחם בעל ריח נפלא וטעם מצוין, שלא תוכלו להפסיק לאכול ממנו...
מתכון ללחם בירה וסולת

מתכון ללחם בירה וסולת
מתכון ללחם בירה וסולת
מתכון ללחם בירה וסולת

 

המצרכים

הוראות הכנה

שופכים את הבירה לקערה גדולה, מוסיפים את השמרים ומערבבים עד שהם נמסים. יוצקים לקערה את שמן הזית ומניחים בצד. לוקחים קערה אחרת ומנפים את קמח הלחם ואת הקמח המלא. מוסיפים לקמח את הסולת, את המלח ואת הסוכר ומערבבים היטב.

שופכים את תערובת הקמח לתוך הבירה ומערבבים בעזרת כף או מזלג עד לקבלת עיסה אחידה. מכסים את הקערה בשקית ניילון גדולה ומניחים למשך כעשר דקות.

מתכון ללחם בירה וסולת

בתום הזמן, מסירים את השקית מהקערה מותחים את אחת מקצוות הבצק ו"מקפלים" אותה על מרכז הבצק. מבצעים את הפעולה עוד כעשר פעמים, עם חלקים שונים של הבצק, עד שמתקבל מעין כדור. מכסים בשקית ומניחים לעשר דקות נוספות. חוזרים על הפעולה וההמתנה עוד פעמיים. בכל פעם, הבצק אמור להיות מוצק וגמיש יותר, ופחות דביק.

מתכון ללחם בירה וסולת

מכסים את הקערה עם הבצק בשקית הניילון, או בניילון נצמד, ומניחים לתפיחה עד שהבצק מכפיל את נפחו, כשעה וחצי. בתום התפיחה, מוציאים את הבצק אל משטח מקומח וחותכים אותו לשלוש חתיכות שוות. לוקחים את אחת מפיסות הבצק ויוצרים ממנה מעין מלבן גס. מגלגלים את הצלע הארוכה של המלבן, ליצירת גליל הדוק. מגלגלים עם כפות הידיים את קצות הגלילי, כך שתתקבל כיכר ארוכה עם קצוות חדים.

מתכון ללחם בירה וסולת

אחרי שמעצבים שלוש כיכרות, מכסים חלק ממשטח העבודה בקמח. מושחים בעזרת מברשת את הכיכרות במים ומגלגלים אותן בקמח, עד שהן מצופות בו. מניחים את הכיכרות על מרדה או תבנית המכוסה בנייר אפייה. מכסים את הכיכרות במגבת מטבח לחה ומתפיחים פעם שנייה, עד להכפלת נפחן, כשעה וחצי נוספות.

מתכון ללחם בירה וסולת

מחממים תנור ובו אבן אפיה לטמפרטורה של 250 מעלות. מניחים תבנית ריקה בתחתית התנור. ממש לפני הכנסת הלחם לתנור, חורצים בעזרת סכין חדה שלושה חריצים אלכסוניים על כל כיכר.\מכניסים את הכיכרות לתנור, שופכים כוס מים קרים על התבנית שבתחתיתו ומורידים את החום ל-220 מעלות. אופים במשך כארבעים דקות, עד שהלחם שחום והריח שגע את כל בני הבית...

מוציאים את הכיכרות מהתנור ומצננים על רשת, למשך כרבע שעה.

בתאבון!

מתכון ללחם בירה וסולת