לחם לבן לכריכים

לחם לבן לכריכים

הבנות שלי, חובבות ידועות של כריכי טונה, מבקשות ממני כבר הרבה זמן לחם "כמו של ארומה". ניסיתי לפתח מתכון שיפיק את התוצאה המבוקשת, אבל נכשלתי... הלחם הזה טוב בהרבה!

מתכון ללחם לבן לכריכים

מתכון ללחם לבן לכריכים
מתכון ללחם לבן לכריכים

המצרכים

לפוליש

לבצק

הוראות הכנה

מכינים את הפוליש: לפחות שמונה שעות לפני תחילת העבודה על הבצק, מערבבים בקערה קטנה את הקמח והשמרים. מוסיפים את המים ומרבבים עד שמתקבלת עיסה אחידה ודביקה. מכסים את הקערה בניילון נצמד ומניחים במקרר. כשעתיים לפני הכנת הבצק, מוציאים את הפוליש מהמקרר ומניחים בטמפרטורת החדר.

מכינים את הבצק: שופכים לקערה גדולה את המים וממיסים בתוכם את השמרים היבשים. מסננים את קמח הלחם והקמח המלא לקערה נפרדת ומערבבים אותם היטב יחד עם המלח והסוכר.
שופכים את תערובת הקמח לקערה שבה המים עם השמרים. מוסיפים את הפוליש, את רסק התפוחים ואת שמן הזית ומערבבים היטב בעזרת כף עץ, עד שמתקבלת עיסה דביקה. מערבבים את הבצק עוד, בעזרת הידיים, עד שהעיסה אחידה במרקמה הבצק אמור להיות דביק מאוד בשלב הזה, לא להיבהל.

מתכון ללחם לבן לכריכים

משמנים את הקערה שבה היה הקמח בנדיבות עם שמן זית. מעבירים את הבצק לקערה זו ו"מקפלים אותו": מותחים את אחד הצדדים ומניחים אותו מעל הבצק. חוזרים על פעולה זו עם הצד השני ואז פעמיים נוספות, עם הצדדים המאונכים לאלה שקיפלנו. הופכים את הבצק ומניחים אותו כשה"קיפול" כלפי מטה.

מכסים את הקערה בשקית ניילון גדולה, או במגבת לחה, ומתפיחים למשך כארבעים וחמש דקות. "מקפלים" שוב את הבצק ומניחים לארבעים וחמש דקות נוספות. חוזרים על תהליך הקיפול וההמתנה עוד פעם (שלוש פעמים בסך הכל).

מניחים את הבצק על משטח מקומח, לשים בעדינות להוצאת האוויר ממנו ומחלקים אותו לשני חצאים. בעזרת כף היד, יוצרים מכל חתיכת בצק מלבן באורך של תבנית כיכר. מגלגלים את הבצק לגליל עבה ומניחים אותו בתבנית כיכר, כשה"תפר" כלפי מטה.
מכסים את התבניות בשקית רפויה או במגבת לחה ומתפיחים פעם אחרונה, כשעה. בינתיים, מחממים תנור ובו אבן אפייה לחום של 250 מעלות. מניחים על תחתית התנור תבנית ריקה.

מניחים את הכיכרות על אבן האפייה ושופכים כוס מים קרים על התבנית שבתחתית התנור, ליצירת אדים בחלל האפייה. מנמיכים את החום ל-220 מעלות ואופים במשך כארבעים דקות, עד שבכיכרות בצבע חום-זהוב ונקישה על תחתית התבנית משמיעה צליל חלול. אם חלקם העליון של הכיכרות משחים מהר יותר מיתר הלחם, מניחים מעליהן רדיד אלומיניום.

מכבים את התנור ומשאירים את הכיכרות בתוכו לעוד עשר דקות. מוצאים את הלחם מהתנור, מחלצים את הכיכרות מהתבניות בזהירות ומצננים על רשת, למשך כעשר דקות נוספות.

עכשיו החלק היצירתי – פורסים את הכיכר לפרוסות עבות, מניחים בין שתי פרוסות את כל מה שאוהבים בכריך טוב וזוללים בהנאה.

בתיאבון!

מתכון ללחם לבן לכריכים